Zespoły muzyczne Zespoły na wesele Regulamin Mapa strony Kontakt Forum weselne
W odległości do:
Od
-
(kod pocztowy)
Miejscowość:
CENA OD:
DO
PLN
DATA ŚLUBU:
WOKAL:
Wyszukiwarka zespołów weselnych oraz dj zawiera kryteria, które można wypełnić lub skorzystać ze standardowej mapy Polski. W przypadku wskazania w wyszukiwarce daty ślubu należy uzyskać potwierdzenie o dostepności tego terminu poprzez kontakt z zespołem lub dj. Baza firm pozwala na wyszukanie odpowiednich wykonawców (zespoły muzyczne lub dj weselny), którzy zajmują się oprawą muzyczną imprez okolicznościowych m.in. wesele, studniówka, imprezy firmowe, przyjęcia, bale sylwestrowe oraz wiele innych.

Zwyczaje weselne

- PoradnikiData dodania: 14.06.2011

Zwyczajów weselnych w zależności od regionu, świata czy nawet Polski jest wiele. Artykuł ten pisany jest z myślą o młodych ludziach, którzy nie mieli jeszcze okazji być na weselu i obawiają się, że nie będą wiedzieć co w danym momencie się dzieje. Dotyczy to zarówno gości jak i Pary Młode. Dlatego przyjrzymy się ogólnemu schematowi każdego niemal wesela. Również zespoły muzyczne mogą się dowiedzieć z tego artykułu wiele ciekawych faktów.

Błogosławieństwo

Przed wyjściem Pana Młodego z domu zwyczaj nakazuje by rodzice lub najstarszy z rodu udzielili mu błogosławieństwa. Polega to na tym, że Pan Młody uklęka a rodzice wykonują znak krzyża i kropią święconą wodą, niekiedy także dają do pocałowania specjalnie na tą okazję upieczony chleb. Następnie po Pana Młodego przybywają dróżki, których celem wedle zwyczaju jest doprowadzenie go do Panny Młodej. Podczas tej drogi mogą pojawić się przeszkody w postaci bram, gdzie według zwyczaju Pan Młody musi wykupić przejazd przeważnie alkoholem.

Błogosławieństwo ślubne

Ślub

Następnym etapem jest zawarcie związku małżeńskiego. Przeważająca ich część jest zawierana w kościele. Po ceremonii Para Młoda wychodzi z kościoła, mile widziany przy wyjściu jest deszcz z ryżu lub monet, co ma symbolizować przyszły dobrobyt świeżo upieczonych małżonków. Następnie Para Młoda odbiera życzenia od gości, choć nie jest to reguła, gdyż niektórzy wolą życzenia już na sali weselnej.

Ceremonia ślubna

Para Młoda udaje się do sali weselnej

Po wszystkim Para Młoda udaje się na czele orszaku do sali weselnej. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby każdy z gości miał zapewniony transport na miejsce zabawy. Dlatego warto wyznaczyć jedną osobę odpowiedzialną za umieszczenie gości w środkach transportu. Nowożeńcy powinni poczekać na wszystkich gości przed salą weselną, dlatego jadąc na czele orszaku nie powinni się zbytnio spieszyć, aby uniknąć niezręcznej sytuacji i dłuższego oczekiwania na opieszałych gości.

Samochody ślubne

Młoda Para wchodzi do sali weselnej

Wejście Młodej Pary odbywa się w następujący sposób. Rodzice witają nowożeńców w tradycyjny staropolski sposób, czyli chlebem i solą. Następnie Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg. Niekiedy obie czynności są zmienione kolejnością.

Dalej w kolejności jest toast wznoszony szampanem na cześć Pary Młodej oraz jeżeli goście nie składali życzeń przed kościołem, odbywają się one zaraz po toaście. Toast zakończony jest rzutem za plecy kieliszkami, oczywiście przywilej ten dotyczy jedynie nowożeńców.

Obiad i pierwszy taniec

Po wejściu na salę i ewentualnym składaniu życzeń nowożeńcom, goście weselni zasiadają do stołów. Często odbywa się to w sposób losowy i przypadkowy, ale warto wyznaczyć osobę, która pomoże znaleźć miejsce każdemu z gości.

Dobrym sposobem też jest zrobienie wizytówek i planu Sali, wtedy bez problemu każdy znajdzie swoje miejsce. Po tym wszystkim jest podawany obiad. Gdy wszyscy się posilą, Para Młoda wkracza na parkiet i zaczyna tańczyć, jest to tak zwany Pierwszy Taniec. Po tym zdarzeniu każdy może już swobodnie tańczyć.

Pierwszy taniec może wyglądać tak:

Tort i oczepiny

Kolejnym obowiązkowym punktem imprezy weselnej jest podanie tortu i jego uroczyste pokrojenie przez Parę Młodą.

Po tym zabawa rozkręca się nadal, i następuje kolejny ważny punkt programu czyli taniec z rodzicami i wręczenie im upominków w ramach podziękowania.

Tort ślubny

Około godziny dwunastej urządzane są oczepiny, czyli Pan i Pani Młoda rzucają analogicznie w kierunku panien i później kawalerów, najpierw Pani Młoda bukiet lub welon następnie Pan Młody krawat. Tym sposobem tradycji staje się za dość i wybrana jest nowa Para Młoda czyli potencjalni kandydaci do małżeństwa. Należy to traktować z przymrużeniem oka i raczej jako zabawę a nie prawdziwą przepowiednię.Dalsza część zabawy i zakończenie imprezy

Po wszystkich tych obowiązkowych elementach zabawa trwa nadal. Mogą być organizowane różnego rodzaju zabawy i konkursy w zależności od preferencji Pary Młodej.

Impreza kończy się wraz z wyjściem ostatniego gościa i wtedy nowożeńcy udają się na zasłużony odpoczynek, a w przypadku wesela dwudniowego tym bardziej by godnie przywitać gości na poprawinach.

Zobacz więcej artykułów w kategorii: Poradniki

Komentarze
Stronę można odnaleźć wpisując takie frazy jak:
 • kościół na ślub
 • samochód ślubny
 • slub
 • samochody slubne
 • ślub kościół
 • auta ślubne
 • dekorowanie kościoła na ślub
 • wystrój kościoła na ślub
 • tort
 • bramy weselne wyjście z domu pana mlodego
 • blogoslawienstwo przed obiadem weselnym
 • blogoslawienstwo przed slubne wesele goralskie
 • ceremonia weselna górali
 • chleb ślubny
 • chleb weselny cena